Pytanie nr 1 brzmiało:
"Jak ocenia Pan/i swoją wiedzę dotyczącą Funduszy Europejskich?"
Nasi respondenci mieli do wyboru zakres od 1 do 10, gdzie 1 oznaczało brak jakiejkolwiek wiedzy, a 10 - doskonałą znajomość.
Zaskakiwać może, że średnia wiedza została oceniona na 3,3 punktu! Wydawać by się mogło, że dziś, w dobie swobodnego dostępu do informacji, ludzie z chęcią zerkną do źródeł, aby dowiadywać się o pieniądzach, które mogą dostać, a także o środkach, które kształtują ich otoczenie.
Większość udzielonych odpowiedzi wskazywała znajomość Funduszy na poziomie 2, który można określić na bardzo słabe o nich pojęcie. Niemal wszystkie głosy znalazły się w przedziale 1-5. Sądzę, że należy się w tym momencie zastanowić, co jest tego przyczyną? Wydawać by się mogło, że kampania prowadzona przez Unię sprawia, że jesteśmy dość świadomi różnych obliczy dotacji. Rzeczywistość jednak okazuje się być inna.
(kliknij, aby powiększyć) |
Pytanie nr 2 było zatytułowane:
"Skąd dowiaduje się Pan/i o Funduszach Europejskich?"
Odpowiadający mieli do wyboru szeroki wachlarz możliwości, pozostawiłyśmy również możliwość samodzielnego dopisania źródła, gdyby okazało się, że coś nam umknęło ;) Okazało się jednak, ze udało się nam znaleźć wszystkie sposoby odnajdywania informacji o Funduszach Unijnych.
Nasi respondenci mogli wskazać dowolną liczbę odpowiedzi spośród ośmiu. Dodatkowo stworzyłyśmy opcję dla tych, którzy nie są poinformowani ; brzmiała ona "Nie czerpię wiedzy o Funduszach" i skorzystała z niego aż 1/3 odpowiadających. Według udzielających innych odpowiedzi, największą popularnością cieszą się Internet oraz telewizja. Niedaleko za nimi zostają reklamy. Skoro właśnie te źródła trafiają do największej liczby odbiorców, to może warto na nie postawić, aby więcej osób było świadomych tego, co tworzy się za pieniądze unijne?
(kliknij, aby powiększyć) |
Pytanie nr 3 sformułowałyśmy następująco:
"Ile projektów współfinansowanych przez Unię jest Pan/i w stanie wymienić?"
Wiedza o Funduszach w naturalny sposób wiąże się ze znajomością projektów przez nie wspieranych, jednakże czasami cała znajomość polega właśnie na umiejętności wymienienia paru finansowanych instytucji. Podzieliłyśmy liczby na niewielkie grupki, aby respondenci nie musieli liczyć po kolei każdego kojarzonego projektu, lecz mogli odpowiedzieć zgodnie ze swoim przeczuciem, bez zbędnego zastanawiania się. jedna trzecia odpowiadających zaznaczyła opcję "1-3", natomiast ćwierć uważa, że jest w stanie wymienić od 4 do 6 projektów. Optymizmem napawa fakt, że ludzie dostrzegają choć niewielką część zmian, które Wrocław tworzy przy pomocy środków unijnych.
Pytanie nr 4 brzmiało:
"Jak Pana/i zdaniem dofinansowania unijne wpływają na jakość życia w Pana/i otoczeniu?"
Odpowiedzi na to pytanie napawają optymizmem - 2/3 respondentów uważa, że środki są wykorzystane "dość pozytywnie", a ponad jedna piata uważa, że miasto bardzo dobrze radzi sobie z czerpaniem korzyści z Funduszy Unijnych! W dodatku nikt nie odpowiedział, że dotacje wpływają bardzo negatywnie na jakość życia. Nasuwa się wniosek, że instytucja funduszy jest świetnym pomysłem, ułatwiającym nam codzienne życie.
Pytanie nr 5 zatytułowałyśmy:
"Czy Pana/i zdaniem Fundusze Europejskie są w Polsce dobrze wykorzystywane?"
Czas jednak zejść z chmur na ziemię, bowiem choć respondenci uważają, że dotacje ułatwiają życie, to są surowi w ocenie wykorzystania pieniędzy - prawie połowa z nich sądzi, że jedynie część środków jest w stu procentach dobrze wykorzystana. Co prawda opóźnienia pojawiają się w Polsce przy większości projektów, nie tylko unijnych, to możne martwić fakt, że część inwestycji stanęła w martwym punkcie bądź ma poważne problemy różnorakiego typu. Zapewne na taką opinię wpływa również dość dawna informacja, którą ujawniła prasa - nie wykorzystano w całości powierzonych nam przez Unię pieniędzy i część z nich przepadła. Z pewnością należy zrobić wszystko, aby taka sytuacja się nie powtórzyła.
Pytanie nr 6 zostało sformułowane:
"Czy według Pana/i dofinansowania unijne są potrzebne naszemu krajowi?"
Niemal wszyscy nasi respondenci stwierdzili, że dofinansowania są nam bardzo potrzebne. Trzeba przyznać, że należymy do słabiej rozwiniętych krajów Unii i odpowiedzi pytanych pokrywają się z rzeczywistością.
Pytanie nr 7 brzmiało:
"Czy Pana/i zdaniem dofinansowania unijne są potrzebne Wrocławiowi?"
Ankietowani ponownie w większości wyrazili opinię, że fundusze są nam konieczne, choć nie było to aż tak zdecydowane stwierdzenie. Cóż, prawdą jest, ze Wrocław jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się polskich miast, a jego władze robią wiele, aby miasto wypadało na różnych arenach jak najlepiej. Warto pamiętać, że po części to właśnie dofinansowania unijne sprawiają, że każdego dnia stolica Dolnego Ślaska zdaje się być piękniejsza.
Pytanie nr 8 zostało zatytułowane:
"Proszę spośród niżej wymienionych wybrać maksymalnie pięć, Pana/i zdaniem, najbardziej interesujących wrocławskich projektów otrzymujących w ostatnim czasie dofinansowanie unijne."
Pozwoliłyśmy sobie wybrać, naszym zdaniem, najciekawsze pozycje z niesamowicie długiej listy wspomaganych projektów realizowanych na terenie Dolnego Śląska, a konkretnie jego stolicy. Większość z nich opisałyśmy na naszym blogu. Osobiście muszę przyznać, że mnie samej byłoby niesamowicie trudno wybrać z tej listy jedynie pięć przedsięwzięć - każde z nich wzbogaca i ułatwia nasze życie i coraz ciężej wyobrazić sobie miasto bez któregokolwiek z nich.
Opinie naszych respondentów były zróżnicowane, a jak doskonale wiemy, o gustach się nie dyskutuje. Za najciekawsze i najkorzystniejsze zostały uznane:
- Dworzec (54% ankietowanych);
- Lotnisko (50% ankietowanych);
- Budowa Obwodnicy Śródmiejskiej (50% ankietowanych);
- utworzenie DCF-u po remoncie kina "Warszawa" (45% ankietowanych).
Warto zwrócić uwagę, ze w większości są to projekty dotyczące infrastruktury transportowej.
Jako że nazwy projektów są długie, pozwalam sobie opisać je na wykresie numerkami, a poniżej sporządzić ich spis.
1. Budowa Północnej Obwodnicy Śródmiejskiej we Wrocławiu - Etap I
2. Odtworzenie Zabytkowego Historycznego Kompleksu Dworca Wrocław Główny z przebudową kolejowej infrastruktury technicznej
3. Budowa Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu
4. Port Lotniczy Wrocław - rozbudowa i modernizacja infrastruktury portowej i lotniskowej
5. Przebudowa teatru muzycznego Capitol we Wrocławiu
6. Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych na potrzeby Innowacyjnej Gospodarki
7. Rozbudowa Opery Wrocławskiej wraz z budową Sceny Letniej
8. Budowa kompleksu edukacyjno-badawczego GEOCENTRUM Politechniki Wrocławskiej (Etap I)
9. Hala Stulecia we Wrocławiu – Centrum Innowacyjności w Architekturze i Budownictwie
10. Utworzenie Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu
11. Budowa kompleksu boisk do gier otwartych wraz z zapleczem dydaktyczno-naukowym na terenie Pól Marsowych w kompleksie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu
12. Modernizacja sceny im. J. Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu wraz z zakupem niezbędnego sprzętu
13. Poprawa bezpieczeństwa i ochrony w Porcie Lotniczym Wrocław Spółka Akcyjna
14. Rozwój turystyki aktywnej i rekreacji poprzez zagospodarowanie terenu Promenady Staromiejskiej na odcinku od ul. Krupniczej do pl. Jana Pawła II wraz z budową kładki pieszo-rowerowej w rejonie pl. Orląt Lwowskich we Wrocławiu, w ramach Ścieżki Kulturowej Czterech Świątyń
15. Dolnośląskie Centrum Filmowe (przebudowa Kina „Warszawa” we Wrocławiu)
16. Budowa Systemu Informacji Miejskiej we Wrocławiu
17. Organizacja wystawy pt. Europa - to nasza historia
18. Budowa budynku dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu
19. Utworzenie lokalnego Centrum Rozwoju Zawodowego
Pytanie nr 9 sformułowałyśmy:
"Która z dziedzin powinna być według Pana/i najmocniej finansowana z budżetu unijnego?"
Jako ze za najlepsze zostały uznane projekty dotyczące transportu, również tę dziedzinę nasi ankietowani chcieliby szczególnie wspierać Funduszami Europejskimi. Niedaleko za infrastrukturą transportową znalazła się edukacja - trzeba przyznać, że wielu szkołom czy uniwersytetom przyda się zastrzyk pieniędzy, aby móc konkurować z najlepszymi na świecie czy choćby w Europie. Uważam, że zmiany są już widoczne, co mogliście wszyscy zaobserwować, śledząc naszego bloga. Ciągle jest przed nami dużo do zrobienia.
Warto także zauważyć, że odpowiedź "środowisko" nie uzyskała żadnego głosu. Być może wpływ na to miały dzieje projektu "Natura 2000", który to był szlachetnym zamierzeniem, lecz zdaje się, iż obrócił się on przeciw twórcom i całemu państwu polskiemu, utrudniając prowadzenie wielu działań architektonicznych.
Pytanie nr 10 było pytanie otwartym:
"Gdyby to od Pana/i zależało, na co zostanie przeznaczone kolejne dofinansowanie, co by to było?"
Nie wymagałyśmy odpowiedzi od naszych respondentów, przez co wypowiedziała sie jedynie nieliczna ich część. Trzeba przyznać, że pytanie wymagało pewnej dozy kreatywności i rozeznania we własnym otoczeniu. Więc na co przeciętny obywatel przeznaczyłby pieniądze unijne? Prezentujemy parę najciekawszych odpowiedzi:
- otwieranie własnej działalności gospodarczej;
- możliwości samorozwoju i podnoszenia kwalifikacji;
- renowacja i rozbudowa szpitali;
- modernizacje szkół publicznych, dopasowanie systemu do potrzeb uczniów;
- wystawy, domy kultury, galerie sztuki;
- renowacje kamienic.
Pośród odpowiedzi znalazły się takie, które powodują uśmiech na twarzy i które należy traktować z przymrużeniem oka (były to imprezy czy też broń dla narodu chcącego wywołać powstanie) ;)
Na koniec, w pytaniu nr 11, poprosiłyśmy naszych respondentów o przybliżenie nam swojej sylwetki poprzez podanie wieku, płci i obecnego zajęcia. Oto jak prezentują się wykresy:
Jak doskonale widać na wykresach, większość respondentów to osoby młode, głównie uczniowie i studenci - nasi znajomi, pośród których rozesłałyśmy ankietę. Z pewnością miało to duży wpływ na wyniki naszego badania, należy jednak pamiętać, że to właśnie te dwie grupy społeczne w najbliższej przyszłości będą tworzyć nasz świat i nasze otoczenie, przez co ich opinie są kluczowe w wielu testach.
Naturalnie nasza ankieta nie jest stuprocentowo obiektywnym źródłem informacji i należy traktować ją ze sporym dystansem. Chciałyśmy poprzez jej stworzenie urozmaicić naszego bloga i pozwolić się wypowiedzieć wielu osobom w sposób całkowicie anonimowy. Z pewnością daje ona jednak pewien obraz poglądów ludzi młodych i może skłaniać do paru refleksji.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim naszym respondentom! Mamy nadzieję, że jej wypełnianie nie było zbyt dużym problemem i była Waszym zdaniem dobrze skonstruowana.
Pozwalam sobie zostawić ankietę aktywną. Jeśli macie ochotę zobaczyć, jak wyglądała, a nawet ją wypełnić - zapraszam do udziału. Jej wyniki nie będą jednak już prezentowane na tym blogu.
Właśnie po tym poście widać, ile serca i wysiłku włożyłyście w swoja pracę! Oby zostało to docenione! Jestem z Wami całym sercem!
OdpowiedzUsuń