Aktualności

  • Ruszyły obrady jury - autorki bloga z niecierpliwością wyczekują poniedziałku (10.12). Trzymajcie kciuki!
  • Post o Dworcu PKP został poszerzony o 2 wywiady wideo.
  • Ankieta została przeanalizowana i zamknięta.
  • Zmieniłyśmy formę Archiwum.
  • Nasz blog został opublikowany na stronie szkoły.

Weź udział w ankiecie o funduszach unijnych!

Kliknij, aby przejść do ankiety.

poniedziałek, 5 listopada 2012

GEOCENTRUM

Pełna nazwa projektu:
Budowa kompleksu edukacyjno-badawczego GEOCENTRUM Politechniki Wrocławskiej (Etap I)”

Informacje ogólne:
Nazwa beneficjenta: Politechnika Wrocławska
Nazwa funduszu: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Nazwa programu operacyjnego: Dolnośląski Program Regionalny
Nr i nazwa działania: 7.1. Rozwoj infrastruktury szkolnictwa wyższego
Całkowita wartość projektu: 69 614 007 zł
Wartość wkładu Unii Europejskiej: 45 557 268 zł

Już niedługo, bo w grudniu 2012, do GEOCENTRUM przeniosą się cztery wydziały Politechniki: Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Budownictwa Lądowego i Wodnego, Wydział Inżynierii Środowiska oraz Wydział Mechaniczno-Energetyczny. W jakim celu?
GEOCENTRUM ma wspomóc technologię i przemysłowe techniki istotne dla Dolnego Śląska w dziedzinach związanych ze wszystkim, co dotyczy nauk o Ziemi. Ma to nie tylko pomóc rozwinąć się regionalnie, ale i poszerzyć wiedzę studentów wspomnianych wydziałów. Teraz będą mogli kształcić w nowoczesnym kompleksie edukacyjno-badawczym, co brzmi już jak obietnica wiedzy nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej - a wiadomo, że tego młodzi ludzie są zwykle najbardziej spragnieni. Ponadto projekt doskonale pomoże zrealizować zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów wielokierunkowo wykształconych w tych dziedzinach.
Oprócz tego jak wiele korzyści dla Politechniki niesie ze sobą GEOCENTRUM, będzie ono też wspaniałą wizytówką dla Wrocławia. Zdecydowanie wzrośnie prestiż miasta, którego nowoczesny i niepowtarzalny wizerunek nabierze jeszcze realniejszych i zauważalnych kształtów. 
Projekt wykonała Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates, która oferuje prawie 300 miejsc parkingowych, 6900 m2 czterokondygnacyjnego budynku mieszczącego sale dydaktyczne, laboratoria oraz pomieszczenia dla pracowników. Ponadto dwie strony Odry zostaną połączone specjalną kładką dla pieszych i rowerzystów, dzięki czemu GEOCENTRUM świetnie wykorzysta fakt jego umiejscowienia nad rzeką. Wszystko to będzie łączyło się w harmonijny modernizm wpisujący się w klimat Wrocławia, który ostatnio rozwija się z niewyobrażalną dynamiką.
Co więcej - przy GEOCENTRUM ma powstać linia tramwajowa, która będzie przewozić około 370 na godzinę w obie strony. Będzie ona łączyć oba brzegi rzeki. Koszt tej inwestycji to około 8 mln zł.

Postępy z budowy można obejrzeć tutaj. Prezentuję także zdjęcia, na których udało mi się uchwycić GEOCENTRUM:












1 komentarz: