Aktualności

  • Ruszyły obrady jury - autorki bloga z niecierpliwością wyczekują poniedziałku (10.12). Trzymajcie kciuki!
  • Post o Dworcu PKP został poszerzony o 2 wywiady wideo.
  • Ankieta została przeanalizowana i zamknięta.
  • Zmieniłyśmy formę Archiwum.
  • Nasz blog został opublikowany na stronie szkoły.

Weź udział w ankiecie o funduszach unijnych!

Kliknij, aby przejść do ankiety.

piątek, 9 listopada 2012

Lotnisko

Pełna nazwa projektu:
"Port Lotniczy Wrocław - rozbudowa i modernizacja infrastruktury portowej i lotniskowej"

Informacje ogólne:
Nazwa beneficjenta: Port Lotniczy Wrocław S.A.
Nazwa województwa: dolnośląskie
Nazwa funduszu: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Nazwa programu operacyjnego: Infrastruktura i Środowisko 2007-2013
Nr i nazwa działania: VI.3. Rozwój sieci lotniczej TEN-T
Całkowita wartość projektu: 381 055 359 zł
Wartość wkładu Unii Europejskiej: 128 110 000 zł

Opis projektu:
Jak wszyscy doskonale wiemy, Wrocław jest jednym z największych i najprężniej rozwijających się miast w Polsce. Ze względu na jego niewątpliwą urodę oraz niezwykłą historię odwiedzają go setki, tysiące turystów, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. W ciągu ostatnich lat mogliśmy zauważyć na przykład pojawienie się licznego grona Hiszpanów na wrocławskich ulicach. O ile dla Niemców czy Czechów podróż do stolicy Dolnego Śląska autobusem bądź pociągiem nie jest zbyt dużym wyzwaniem, o tyle dla gości z Półwyspu Iberyjskiego byłaby to bardzo męcząca wyprawa. Dlatego też, aby zwiększyć atrakcyjność miasta, a także przygotować je do bycia miastem-gospodarzem podczas UEFA Euro 2012, pojawiła się potrzeba stworzenia lotniska z prawdziwego zdarzenia, z terminalem na obecnym, bardzo wysokim, europejskim poziomie, gdyż stara hala zwyczajnie nie była gotowa do przyjęcia dziesiątek samolotów z Europy i całego świata.

Nowy terminal postawał 2,5 roku. W porównaniu do starej hali jest czterokrotnie większy. Jest w stanie przyjąć 3 i pół miliona pasażerów rocznie. Został oddany pod koniec lutego (w sobotę 25 lutego miał miejsce dzień otwarty, kiedy to Wrocławianie mogli zapoznać się z wyglądem oraz procedurami obowiązującymi na lotnisku), natomiast na otwarcie dla pasażerów trzeba było czekać do 11 marca 2012 roku. Pierwszy samolot odleciał w kierunku Warszawy. Z okazji niezwykłego dnia uruchomienia terminala, władze lotniska wręczały pasażerom certyfikaty i drobne upominki. Planuje się dalsze prace na obiekcie - w latach 2017-19 ma nastąpić dalsza rozbudowa, po której lotnisko ma być gotowe na przyjmowanie aż 7 milionów pasażerów rocznie!
Umowę na budowę terminalu podpisano pod koniec lipca 2009 r., a pierwsze prace ziemne rozpoczęły się pod koniec sierpnia 2009 r. Pierwotnie budowa miała zostać ukończona w połowie 2011 r., jednak zakończenie prac opóźniło się o parę miesięcy, gdy z powodu podwyższenia poziomu wód gruntowych konieczne okazało się rozbudowanie systemu odwodnienia. Warto zauważyć, że lotnisko znajduje się blisko Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, co daje podróżnym możliwość bardzo szybkiego udania się w kierunki Pragi czy Wałbrzycha, bez konieczności przebijania się przez centrum.
Obecnie na lotnisku znajdują się 22 stanowiska odprawy biletowo - bagażowej, 8 stanowisk kontroli bezpieczeństwa oraz 13 bramek dla odlatujących (gate‘ów). Na hali znajdują się liczne sklepy, bary oraz wypożyczalnie samochodów. Nad bezpieczeństwem pasażerów czuwają dziesiątki mundurowych. O czystość przez całą dobę dba ekipa sprzątająca. O potrzebne informacje można dopytać się w licznych punktach. Zaraz naprzeciwko wyjścia z hali przylotów znajduje się punkt informacji turystycznej, którego pracownicy bez problemu doradzają w kwestiach dojazdu czy możliwości spędzenia czasu wolnego. Parking przed terminalem jest doprawdy imponujących rozmiarów - jest w stanie pomieścić 1100 samochodów. Ciekawym rozwiązaniem są kosze na śmieci, które oznaczone są rysunkami pokazującymi, jaki typ odpadów należy do nich wrzucać (np. szkło czy papier). Obiekt może pochwalić się również dużą powierzchnią komercyjną (ponad 4,5 tys. m²). Rozwiązania w zakresie komfortu podróżnych i bezpieczeństwa spełniają najwyższe międzynarodowe standardy. Są identyczne jak w największych portach lotniczych w Europie. Ogromną zaletą wrocławskiego lotniska jest obecność rękawów. Dzięki temu wchodzenie na pokład samolotu odbywa się szybciej, płynniej. Jest to niebywały komfort dla pasażerów, którzy nie są zmuszeni do wychodzenia na płytę lotniska, co bywało niezbyt przyjemne przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Naturalnie, projekt ten nie kończył się na tym, co dostępne jest oczom pasażera. Między innymi, zakupiono nowy radar, dzięki któremu przepustowość pasa startowego wzrosła dwukrotnie i port lotniczy jest gotowy obsłużyć 4 tysiące pasażerów w ciągu godziny! Poza tym, w porcie znajduje się obecnie liczny sprzęt specjalistyczny, dzięki któremu możliwe będzie prawidłowe funkcjonowanie lotniska w wielu warunkach pogodowych. Ważnym zakupem był również specjalny robot, który jest w stanie rozbroić potencjalną bombę, dzięki czemu nie jest potrzebny długi czas, aby zniwelować prawdopodobne zagrożenie - nie ma konieczności czekania na specjalną ekipę, która mogłaby mieć problem z szybkim dojechaniem do celu. Poza tym, zakupiono nowe wozy strażackie. Są one specjalnie dostosowane do pracy w warunkach lotniskowych.
Warto pamiętać, że choć pełną parą działa nowy terminal, stary nie został zamknięty. Obsługuje loty samolotów prywatnych. Pozwala to upłynnić ruch pasażerski, zwłaszcza w sytuacjach nadzwyczajnych, jak na przykład było w czasie EURO.
Na nowym terminalu pamiętano o wszystkich, także o niepełnosprawnych. Przygotowano dla nich wiele udogodnień, takich jak punkt informacyjny i stanowisko odprawy z obniżonym blatem, specjalne panele, umożliwiające wezwanie pomocy. Oprócz tego, istnieje specjalna grupa personelu dedykowana właśnie osobom na wózkach. Na lotnisku znajduje się urządzenie zwane ambulift. Jest to połączenie windy i dźwigu, które zapewnia wprowadzenie osoby niepełnosprawnej bezpośrednio na pokład samolotu. Maszyna ma specjalną kabinę, która jest ogrzewana zimą i klimatyzowana latem. Może doprowadzić niepełnosprawnego na wysokość nawet 6 metrów, dzięki czemu umożliwia dostanie się do wszystkich samolotów korzystających z wrocławskiego lotniska.

Moja opinia o projekcie:
Miałam okazję pracować na lotnisku jako wolontariuszka podczas UEFA Euro 2012. Pozwoliło mi to na zapoznanie się z funkcjonowaniem nowego terminalu. Muszę przyznać, ze jestem pod bardzo dużym wrażeniem. W pierwszej chwili hala może wprost przytłoczyć swym ogromem, jednak nie ma w niej nic z niedostępności czy obcości. Wszystkie osoby na lotnisku były bardzo sympatyczne i niesamowicie pozytywnie nastawione, zarówno do wolontariuszy, jak i do kibiców i zwykłych podróżnych. Ogromną niespodzianką są leżanki porozstawiane w wielu miejscach na terminalu. Pozwalają zrelaksować się przed czekającym lotem, odpowiednio spakować rzeczy czy zwyczajnie usiąść na chwilę i poobserwować życie wrocławskiego lotniska.
Jeśli chodzi o minusy, to mogłabym zauważyć jedynie kilka. Największym błędem, moim zdaniem, jest bardzo kiepskie oznakowanie toalet. W pierwszej chwili nie ma się bladego pojęcia, gdzie się one znajdują, a znaki do nich prowadzące nie są widoczne. Oprócz tego spotkałam się z negatywnymi opiniami na temat tarasu widokowego. Oddzielony jest on od płyty szybą, za którą znajduje się jeszcze strefa odlotów, co praktycznie uniemożliwia chociażby robienie zdjęć. Może także uderzyć fakt, że nie znajdziemy przed terminalem żadnych stojaków na rowery.
Byłam również podczas wakacji pasażerką odlatującą z naszego lotniska. Pomimo późnej pory (odloty był po 3 w nocy), otworzono dla nas sklep, co było bardzo miłym zaskoczeniem. Procedury bezpieczeństwa przebiegły bardzo szybko i skutecznie, cała załoga portu była bardzo sympatyczna.
Osobiścia bardzo polecam podróżowanie z wrocłąwsiego lotniska. Jest to czysta przyjemność!





Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na:

Aby przyjrzeć się zdjeciom lotniska, zachęcamy do odwiedzin:

2 komentarze:

  1. Wiele razy byłam na Lotnisku wrocławskim przed remontem i ciężko wtedy było mi się tam odnaleźć. Teraz jest zdecydowanie lepiej i przejrzyściej, a obsługa stała się milsza ( pracując w tak ładnym obiekcie chyba każdy by zmienił podejście do życia ;) )

    OdpowiedzUsuń
  2. Lotnisko jest cudowne, naprawdę. Podróżowanie z niego to sama przyjemność, chociaż w sumie aż żal odlatywać :P

    OdpowiedzUsuń